Strona główna Kontakt Oficjalna strona Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej
Polski
3470658


Informujemy, iż w dniach 20 - 30.11.2014 r.
sekretariat NKM w RP będzie nieczynny.
Wszelkie pytania prosimy kierować drogą e-mail
na adres mzr@mzr.pl

Informacja

Niniejszym informuję, iż XX Nadzwyczajny Wszechpolski Kongres Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, odbędzie się 30 listopada 2014 roku (niedziela) w Białymstoku.

Otwarcie obrad Kongresu godz. 10:00.

Kongres będzie poświęcony wyłącznie sprawom dotyczącym projektu Ustawy o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas Kongresu zostanie przedstawiona informacja o pracy zespołu roboczego między Ministerstwem a MZR w sprawie projektu Ustawy.

PRZEWODNICZĄCY
NAJWYŻSZEGO KOLEGIUM
Mufti Tomasz Miśkiewicz


KALENDARZ NA NOWY ROK

1435 rok hidżry już za nami – jakże szybko ten czas leci... Przed nami teraz rok 2015, czyli według kalendarza muzułmańskiego 1436/37. W nim zaś znowu obchodzić będziemy święta, rocznice, dni ważne i mniej ważne, chociaż każdy jest przecież dobry – abyśmy tylko zdrowi byli i zła nie czynili. W celu ułatwienia rozeznania w tych naszych świętach muzułmańskich, ale też i państwowych oraz katolickich, których wprawdzie nie obchodzimy, jednak warto wiedzieć, kiedy jakie przypada – przygotowaliśmy kalendarz z zaznaczonymi wszystkimi dniami wolnymi.
Kalendarz do pobrania w pliku pdf

NKM MZR


Cyfrowe archiwum „Znikający Bracia”

Pod koniec października ruszyła w Internecie strona „Znikający Bracia” poświęcona trzem mniejszościom etnicznym i religijnym, żyjącym na terenie Polski: Karaimom, Tatarom oraz staroobrzędowcom.

Strona ma być rodzajem cyfrowego archiwum i kompendium wiedzy na temat żyjących od wieków na terenie naszego kraju Karaimów, Tatarów oraz staroobrzędowców. Tworzące ją materiały to w przeważającej części krótkie filmy wideo z udziałem przedstawicieli wyżej wymienionych mniejszości oraz specjalistów zajmujących się tą tematyką. To także dokumentacja fotograficzna, przygotowana specjalnie na potrzeby projektu „Znikający Bracia”. Materiały dostępne na stronie mogą stanowić dla nauczycieli religii czy historii pomoc dydaktyczną.... wiecej


Nowe „Życie Tatarskie”!

Kiedy w roku 1934 Stefan Tuhan-Baranowski opublikował pierwszy numer „Życia Tatarskiego”, czasopisma Związku Kulturalno-Oświatowego Tatarów Polskich, to nie spodziewał się zapewne, że osiemdziesiąt lat później będzie się ono jeszcze ukazywało. Wydawanie miesięcznika przerwała wojna i dopiero w roku 1998, po bez mała sześćdziesięciu latach, Józef Jusuf Konopacki z Sokółki, znany działacz tatarsko-muzułmański, przywrócił „Życie Tatarskie” do istnienia. Przez całe lata, aż do grudnia 2011 roku, z uporem, wiarą i entuzjazmem redagował pismo, zdobywał środki na druk, sam pisał i zachęcał do pisania innych. Przyczynił się do wydania 37. numerów; niestety, śmierć przerwała jego wytrwałą pracę dla tatarskiej społeczności. Od 14. numeru miałem zaszczyt być zastępcą redaktora naczelnego. ... wiecej


Rocznik Tatarów Polskich znowu z nami!

Z wielką satysfakcja informujemy, że po ośmiu latach przerwy znowu wydajemy Rocznik Tatarów Polskich, najstarszy i najbardziej zasłużony periodyk polskiej społeczności tatarskiej. Przypomnijmy, że przed II wojną światową ukazały się trzy numery Rocznika Tatarskiego. Redaktorem naczelnym był wówczas Leon Kryczyński. W roku 1993 Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął publikowanie pisma pod nieco zmienionym tytułem: Rocznik Tatarów Polskich. Jego redaktorem naczelnym w latach 1993-94 był Ali (Aleksander) Miśkiewicz, zaś od roku 1995 do 2006 – Selim Chazbijewicz. Ukazało się wówczas jedenaście numerów rocznika oraz dwakroć tyle suplementów. Obecnie czasopismo publikowane jest przez Muzułmański Związek Wyznaniowy w RP jako Rocznik Tatarów Polskich. Seria 2. Redaktorem naczelnym i przewodniczącym Rady Naukowej jest Selim Chazbijewicz, zaś redaktorem prowadzącym – Musa Czachorowski.... wiecej


MZR